Modem czy router… Co wybrać?

Modem, router, router z wbudowanym modemem...

Podstawowa różnica? Modem odbiera internet z sieci, a router rozdziela sygnał na kilka urządzeń.

Posiadając tylko router, bez wbudowanego modemu, nie będziemy mogli korzystać z internetu, bo urządzenie nie odbierze połączenia z sieci. Mając modem będziemy mogli korzystać z internetu tylko na jednym urządzeniu odbiorczym.

Co wybrać?

To zależy... Jeśli będziesz korzystać z internetu na jednym urządzeniu np. laptopie to wystarczy Ci modem. Modemy są małe, zgrabne i najczęściej podłącza się je pod gniazdo USB.
Jeśli jednak chciałbyś, żeby kilka urządzeń korzystało z tej samej sieci podłączonej do internetu to potrzebny Ci będzie router. Większość routerów ma wbudowany modem, ale zawsze warto się upewnić.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając urządzenie?

Sposób rozdzielania sygnału - routery mogą to robić po kablu lub bezprzewodowo po WiFi (np. Huawei E5573Cs-322 dostępny w naszym sklepie klik). Są również modele, które obsługują oba sposoby np. Huawei B525s-23a. Do domu często wystarczy modem WiFi, bo w tym momencie wszystkie laptopy obsługują WiFi. Jeśli potrzebujesz sieci do firmy, w której pracuje się na komputerach stacjonarnych to lepszym rozwiązaniem może się okazać router rozsyłający sygnał po kablu.

Prędkość przesyłu danych. To bardzo ważny czynnik, gdyż kupując modem, który obsługuje pasma tylko 2G/3G nie można oczekiwać szybkiego działania internetu i to niezależnie od posiadanej karty czy zasięgu. Jeśli mieszkasz w zasięgu LTE (można to sprawdzić na stronie operatora) to warto zainwestować w urządzenie obsługujące technologię LTE i cieszyć się fajną prędkością przesyłu danych.

Ilość obsługiwanych urządzeń przez router również może okazać się kluczowe przy wyborze. Routery przenośne zazwyczaj obsługują do 10 urządzeń. Mocniejsze modele mają większe możliwości. Przy wyborze weź pod uwagę najbliższą przyszłość - czy nie przybędzie urządzeń? Może teraz w firmie masz 9 komputerów, ale za pół roku będzie ich 12? Przecież nie chcesz za kilka miesięcy wymieniać swój router.

Routery przenośne różnią się od tych zwykłych w sumie jedną rzeczą - posiadają baterię, co pozwala na zabranie ich ze sobą na przykład w podróż. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, bo świetnie sprawdzi się i w domu i na wakacjach w górach czy na Mazurach 🙂

Zasięg. Najpopularniejsze modele mają zasięg 10m, lecz ta wartość nie uwzględnia ścian, im bardziej gęste tym bardziej blokują sygnał. Dlatego w starszych blokach i domach ten zasięg może wynosić np. 8m. Do mieszkania będzie to wystarczające jeśli umieścimy router mniej więcej na środku. Do domu może to być za mało. W takiej sytuacji lepiej wybrać sztukę o większym zasięgu.

Kupując urządzenie, z którego będziesz chciał korzystać razem z naszą kartą internetową to pamiętaj, że wybrany model musi posiadać wejście na kartę SIM. Jeśli korzystasz z innego źródła internetu to zapytaj operatora jakie wymagania techniczne musi spełniać Twoje urządzenie.